Енергодопомога | Частина ІІІ «Як зробити ідеальний сервіс спільних покупок»

Частина ІІІ «Як зробити ідеальний сервіс спільних покупок»

4 листопада 2017 ❘   647

У попередніх статтях (частина I і частина ІІ) ми розповідали про виникнення ідеї створення сервісу спільних покупок енергозберігаючих товарів і про залучення магазинів-партнерів. Але, як відомо, однієї ідеї замало. Потрібно переконатися в її життєздатності, простіше кажучи — дізнатися, чи буде цим сервісом хтось користуватися. А для цього нам була потрібна мінімально працююча модель (MVP) — сервіс для здійснення спільних покупок з блекджеком і... мінімальним функціоналом, щоб перевірити нашу ідею на практиці.

Ідея спільних покупок (СП) не нова і цілком себе виправдовує — в цьому сумнівів немає. Питання в тому, чи підходить вона для продажу енергозберігаючих товарів.

Як правило, для спільних покупок (СП) спеціалізовані сервіси не потрібні. Збір покупців відбувається в тематичних групах соціальних мереж або на міських форумах. Після набору групи, кожному учаснику СП необхідно внести передоплату за товар, тільки після цього організатор СП може його викупити. Якщо не всі учасники внесуть передоплату, іншим доведеться чекати нових бажаючих, або організатору доведеться повернути всі гроші назад, заплативши, при цьому, комісію за переказ. У разі успіху, забрати товар потрібно в певний час в призначеному місці, що не завжди зручно. Проте, схема успішно працює, якщо організатор СП і покупці знаходяться в одному місті.

Таким чином, можна виділити три недоліки існуючої схеми спільних покупок:

  1. Необхідність передоплати — це проблема при продажу коштовних товарів. Одна справа — зробити передоплату в 300 грн за дитячу піжаму і зовсім інша — 16 тисяч за газовий котел.
  2. Очікування необхідної кількості покупців — це проблема, в першу чергу, для самого організатора спільної покупки: кого шукати, де шукати, як зібрати гроші, де гарантії, що товар буде в наявності на той час, коли буде зібрана необхідна для замовлення сума. Зрештою, все це виллється в проблему для самих покупців — вони 100 разів подумають перед тим, як вирішити взяти участь в такому заході.
  3. Доставка товару — це проблема для учасників СП, які перебувають в різних містах.

Отже, для досягнення успіху наш сервіс повинен був вирішити всі перераховані проблеми. Виявилося, що таких сервісів вже досить багато і у кожного є свої переваги і недоліки.

Так, Покупон і схожі сайти, вирішують проблему передоплати і очікування, продаючи дисконтні купони, які можна пред'явити в магазині і отримати знижку. Правда купон має обмежений термін дії і не позбавляє продавця від ризиків зазнати збитків, якщо покупець вирішить обміняти купон на знижку в іншому місці.

Техноопт вирішує всі три проблеми, але при цьому пропонує вузький асортимент товарів, який не завжди підходить покупцеві. Ми ж не в Радянському Союзі живемо, люди вже звикли купувати те, що їм хочеться, а не те, що є.

При цьому, дійсно великих знижок на котел, бойлер або газову колонку ніхто з перерахованих сервісів не надає.

Ну, а з доставкою сьогодні ніяких проблем немає, крім однієї — коштує вона дорого.

Таким чином, нашим завданням стала розробка сервісу, який би вирішував проблему передоплати, наявності товару у продавця і, по можливості, позбавив би покупця від необхідності платити гроші за доставку.

Ми використали "двигун" нашого попереднього сайту для створення автоматичної системи бронювання товару. Покупцеві потрібно лише вибрати необхідну кількість товару — від одного до всієї партії. Головне, що знижка при цьому залишиться максимальною.

Щоб прискорити процес збору покупців, можна запросити своїх друзів і знайомих взяти участь у спільній покупці. Це теж хороша ідея, адже іншим не доведеться ламати голову, вибираючи товар, досить приєднатися до лоту, який набрав найбільшу кількість замовлень.

Залишилося вирішити проблему передоплати. Як можна не платити наперед, а тільки після отримання та перевірки товару? Знайти відповідь на це питання виявилося складніше.

Рішення знайшлося у функціоналі онлайн платіжних систем. Виявляється, банки надають дуже цікаву функцію під назвою HOLD (відстрочка платежу), яка дозволяє резервувати гроші на платіжній картці до моменту отримання товару або скасовувати резервування, якщо угода не відбулася. При цьому гроші з картки володаря не знімаються, а отже немає ніякого ризику їх втратити і комісію за перерахування коштів платити не треба.

Гроші з карти покупця будуть переведені на рахунок продавця тільки після того, як покупець отримає своє замовлення. Якщо з якоїсь причини покупцеві не підійшов товар, він може його повернути, отримавши при цьому назад свої гроші у відповідності до законодавства України. Всі взаєморозрахунки між покупцем і продавцем здійснюються без посередників.

У якості платіжної системи, яка використовує функцію HOLD, ми обрали український стартап WayForPay. Підключення до даної платіжної системи безкоштовне, а її використання дає нашим користувачам цілий ряд додаткових переваг:

  1. Всі платежі захищені відповідно до вимог MasterCard і Visa, які виключають інтернет-шахрайство.
  2. Ніякої комісії при оплаті — покупець платить тільки суму, зазначену на сайті.
  3. Зняття грошей з карти відбувається тільки після отримання товару в магазині або службі доставки.

Таким чином, наша система повністю позбавлена складнощів з розрахунками. Для тих же, хто хоче викупити всю партію товару, ми пропонуємо додаткові можливості оплати — готівкою в магазині або за рахунком (для юросіб, в тому числі ОСББ).

Як вже говорилося, забрати товар можна в магазині, якщо покупець і продавець знаходяться в одному місті. При цьому, покупцеві потрібно назвати номер виставленого рахунку або показати отриманий QR код.

Отримати своє замовлення можна і в іншому місті, якщо продавець надає таку можливість. Продавці згодні надіслати не всі товари, але в деяких випадках можна отримати навіть безкоштовну доставку.

Працюючи над Енергодопомогою, ми намагалися створити максимально простий і зручний сервіс спільних покупок. На наш погляд, у нас це вийшло. В якості підтвердження цитую наших перших покупців: «Просто обрав потрібну кількість товару і все? Не потрібно стежити за товаром? », «А коли гроші платити? Вперше бачу спільні покупки, в яких не потрібно платити відразу.»

Звичайно, в нашій системі теж є кілька нюансів:

  1. У покупця повинна бути платіжна карта.
  2. На цій карті повинна бути сума грошей, достатня для покупки.

Але без цього неможливо створити систему, в якій немає ризиків для покупців і продавців.

У нас великі плани на майбутнє: розширення географії, залучення нових партнерів і розширення асортименту товарів.

Окремим пунктом стоїть створення на готовій платформі сайтів для спільних покупок в інших напрямках: одяг, взуття, косметика і т.д. Ми вважаємо, що розроблена нами система буде корисна як організаторам спільних покупок, так і постачальникам, які займаються дропшіпінгом.

Ось така трохи сумбурна вийшла історія про Енергодопомогу — перший в Україні сервіс спільних покупок енергозберігаючих товарів.

Дякуємо вам за увагу. Якщо у Вас виникли питання або пропозиції, задавайте їх — ми з великою радістю відповімо.

Слідкуйте за новинами та новими пропозиціями на нашому сайті, і купуйте дешевше.

  історії успіху