Енергодопомога | Частина І «Як Енергодопомога стала сервісом спільних покупок»

Частина І «Як Енергодопомога стала сервісом спільних покупок»

30 жовтня 2017 ❘   658

Шановні підписники і ті, хто вперше про нас чує.

Починаємо серію статей, в яких поділимося самим потаємним, а саме, як ми створювали стартап Енергодопомога. І в першій частині хочемо розповісти, як до нас прийшла ідея створення сайту спільних покупок енергозберігаючих товарів.

Сайт Енергодопомога з'явився влітку 2015 року на хвилі швидко зростаючих тарифів на комуналку і бажанні населення знизити свої витрати. Спочатку, Енергодопомога позиціонувала себе як інформаційний сайт, який допомагає людям заощадити на комуналці за рахунок впровадження енергозберігаючих заходів.

За час роботи над проектом ми переклали понад тридцять зарубіжних статей, в яких розповідалося про енергозберігаючі рішення і заходи. Найпопулярніші рішення (38 штук) ми представили в нашому каталозі. Щоб показати їх ефективність на практиці, ми провели експертні розрахунки і підготували рекомендації по використанню. Як бачите, робота була виконана чимала.

Апофеозом нашого проекту став конкурс «Самий енергоефективний мешканець України». У конкурсі взяли участь більш ніж 50 сімей з усієї країни, три з них зайняли призові місця. Вони і отримали цінні призи від наших партнерів ТОВ «РЕХАУ-Україна» і ТОВ «Danfoss».

У зв'язку з недостатнім інтересом з боку потенційних учасників, було прийнято рішення припинити подальше проведення конкурсу. А шкода, адже головним призом був сертифікат на встановлення енергозберігаючих вікон від «РЕХАУ-Україна» на суму 5000 грн.

За час роботи ми отримали велику кількість відгуків від наших користувачів: одні дякували нам за корисну інформацію, яка допомагає економити воду, електроенергію і газ; інші навпаки, поставилися до проекту негативно, та навіть звинувачували нас в підвищенні тарифів (нібито ми їх встановлювали). Якщо копнути глибше, стає зрозуміло, що обурення громадян викликало саме необхідність відмовитися від своїх старих неефективних звичок заради економії, таких як прийом ванни замість душа, наприклад. Тут слід особливо підкреслити, що всі запропоновані рішення з ефективного використання енергоресурсів в побуті аж ніяк не знижують загальний рівень комфорту, а в деяких випадках, навпаки, підвищують його.

До весни 2017 року стало зрозуміло, що просто забезпечувати наших користувачів корисною інформацією про енергозберігаючі рішення недостатньо. Потрібно дати їм можливість їх реалізувати, причому з мінімальними витратами сил і засобів. З цією метою ми вирішили створити спеціалізований майданчик (маркет-плейс) для торгівлі енергозберігаючими товарами. В кінці березня нам випала можливість пройти навчання в маріупольській філії школи стартапів Sikorsky, куди ми й пішли з цією ідеєю. За час навчання ми зрозуміли, що не дивлячись на відсутність в Україні прямих конкурентів (тематичні інтернет-магазини), нам все одно буде дуже складно просувати свій продукт, адже енергозберігаючі товари представлені майже у всіх великих інтернет-магазинах і порталах, наприклад, на Prom.ua або Розетці. Для того, щоб відрізнятися від них, нам потрібна була фішка. І ми її знайшли.

Останнім часом в Україні (та й в інших країнах) стали популярні спільні покупки, у яких група покупців купує партію товарів (розмірний ряд або оптову партію) за цінами, значно нижчими за ринкові. В основному, за такою схемою купують одяг і взуття, але чому б не застосувати її до продажу LED-ламп або котлів?

Ми зрозуміли, якщо нам вдасться реалізувати цю схему для продажу енергозберігаючих товарів, то ми змогли б вирішити цілих три проблеми наших користувачів: що купити, де купити і як, при цьому, заощадити на покупці.

Ну що ж, ідея є. Але як її реалізувати? Де взяти товари? Як зробити так, щоб покупці могли придбати бойлер на 200-400 грн дешевше, ніж в інтернеті, а котел на цілу тисячу, та ще й не платити за доставку? Як убезпечити покупців і продавців від обману?

Як ми вирішували всі ці питання розповімо в двох наступних статтях.

  історії успіху